Kölcsey Ferenc

80 idézet

Kölcsey Ferenc

Kölcsey Ferenc, a Himnusz szerzője nem csupán irodalmi zseni volt, hanem a reformkor egyik legfontosabb szellemi vezetője is, aki munkásságával nagyban hozzájárult a magyar nemzeti öntudat formálódásához.

Ebben a gyűjteményben Kölcsey Ferenc legfontosabb és legemlékezetesebb idézeteit találod a nemzetről, a hazáról, a magyarságról, a nyelvről, a nyelvújításról, az erkölcsről, a szabadságról, a haladásról, a történelemről és a reformkor eszméiről.

Kölcsey Ferenc szavai mélyen gyökereznek a magyar történelemben és kultúrában, és ma is aktuális üzeneteket hordoznak.

Merülj el Kölcsey Ferenc idézeteiben, ha érdekel a magyar irodalom klasszikus korszaka, ha fontos számodra a nemzeti identitás és a hazafiság, vagy ha szeretnéd megismerni a kiemelkedő magyar gondolkodó meglátásait.

Van idő, mikor hallgatni s látszó veszteglésben ülni bölcsesség. Bölcsesség és okosság közt különséget tégy. Mert az okos hallgat és vesztegel, hogy önbátorságát megőrizze; a bölcs pedig, hogy polgártársai nyugalmát idő előtt s fogant nélkül ne zavarja fel.

Kölcsey Ferenc

Bölcsesség idézetek

Vagynak pillanatok, kivált az ifjúság szép napjaiban, mikor bizonyos érzelmeket mint szentséget rejtegetünk kebleinkben. Az érzelem tárgya fontos-e vagy nem? valóság-e vagy képzemény? az nem kérdés. Elég, hogy az az ifjú keblében él, s ott oly kincs gyanánt tartatik, melyet idegen szem látásának, idegen fő észrevételeinek kitenni irtózik.

Kölcsey Ferenc

Érzelmek idézetek, Fiatalság idézetek

Az emberben, mint minden állatban, önszeretet nagymértékben lakik; s ez a természetnek azon kétértelmű ajándéka, mely aszerént, mint irányoztatik, vagy segédünk lehet minden jóra, vagy vezérünk minden gonoszra.

Kölcsey Ferenc

Természet idézetek

Higgy nekem, e szó: boldogság, egyike a legbizonytalanabb s legszűkebb értelmű kifejezéseknek; s ki boldogságot vadász, árnyékot vadász.

Kölcsey Ferenc

Boldogság idézetek

Tiszteld s tanuld más mívelt népek nyelvét is, s főképp ama kettőt, melyen Plutarch a nemzetek két legnagyobbikának hőseit rajzolá, s Tacitus a római zsarnok tetteit a történet évkönyveibe való színekkel nyomá be; de soha ne feledd, miképpen idegen nyelveket tudni szép, a hazait pedig tehetségig mívelni kötelesség.

Kölcsey Ferenc

Nyelv idézetek

Kinek szívében a haza nem él, az száműzöttnek tekintheti magát mindenhol; s lelkében üresség van, mit semmi tárgy, semmi érzet be nem tölt.

Kölcsey Ferenc

Haza idézetek

Azonban ismerni a jót könnyebb, mint követni; sőt még az sem nehéz, hogy némelykor jó vagy éppen nemes tettet vigyünk véghez: de egész éltedet meghatározott elv szerént intézve, sohasem tenni mást, mint amit az erkölcsiség kíván; s még akkor sem, midőn haszon, bátorlét, indulat heve vagy szenvedelem ereje másfelé ragad; ezt hívják erénynek.

Kölcsey Ferenc

Jóság idézetek

Nem kérd, s nem vár az idő, sebes rohanással haladván felettünk; az én napjaim legszebb része leszállott; s ki tudja, melyik pillantatban hull el az élet hervadó virága? Ki tudja, melyik pillantatban kell költöznöm oda, hol korán előrement testvérem koporsója mellett a hely készen vár? Nem hívom az órát; de jöttét sem rettegem.

Kölcsey Ferenc

Halál idézetek

Az erény nyugalmával párosult akarat az, mely szelíd hatalommal munkálva, állítja elő a jót, s hárítja el a gonoszat.

Kölcsey Ferenc

Jóság idézetek