A gubó lényegéhez tartozik az átváltozás. A hernyóból gubó lesz vagy báb, és abból kél ki a szépség.
-Hannibal Lecter
Ez van. Ez az én filmem. Igen, itt vagyunk, te és én. Miért csináltad ezt? Vagy én miért csináltam? Nekem adtad az álmom. Elkértem tőled, és cserébe ígértem valamit, amit még nem adtam oda. Te most nyertél, én vesztettem. Csakhogy…az útvonal, amit megadtál, tele van csapdákkal, és a választ a kérdés előtt kapjuk meg. Á, igen…ezt tettem! Most már értem, miért tettem. Ez a gyógyír, amit onnan láttam. Ez matematika, sokat jelent azoknak, akik értik is. Nos, Amerika, a szegénység, lopsz, hogy ehess, követsz producert, színészt, filmsztárt, este diszkóba mész és reméled, hogy meglátsz egy sztárt. Viszel fotót és magazint… karate magazint. Nekem csak ennyim volt, nem beszéltem angolul. De húsz évig jártam karate edzésre, mert nem voltam ám ilyen. Ilyen! (A befeszített bicepszére mutat) Ez vagyok én, de csak ma. Régen vézna voltam, kicsi, nyápic. Hát karatézni kezdtem, tiszteletet tanultam. Hiszünk annak, aki azt mondja: „OSS!” Mert ő szamuráj! Ez hatalom, nem hazugság. De a srác Amerikában, ő még nem ilyen volt. Ott nem mondják, hogy „OSS”. Néha napján azt mondják a showbizniszben, „We’re gonna fu*k em”. És hittem az embereknek, a mentoroknak, és megsérültem. És sok feleségem volt, hiszek a szerelemben. Nehéz ügy megmondani egy háromgyerekes nőnek, hogy melyik gyereket szeretem a legjobban…egy anyának! Ha van öt-hat-hét-tíz asszonyod, mindegyikben van valami különleges. De az emberek tesznek rá, ebben az úgynevezett médiában. A drog. Ha gazdag vagy, bejártad a világot, hotelekben laksz, te vagy a penthouse primadonnája, a tetőlakásé, az útjaidon minden hotelben az egész világon, az ember valami pluszt keres. És egy nő miatt, mert szerelemből tettem, kipróbáltam valamit, függő lettem. „Van Damme, a vadállat”, a „ketrecbe zárt tigris”, az „akciófickó” függő lett. Összeroppantam testileg, lelkileg. De szép lassan sikerült kimásznom belőle. Kimásztam belőle. De mindez a múlté…már a múlté. Majd beledöglöttem. És láttam nálam sokkal szegényebbeket. Megmutattam szegénynek, gazdagnak. De miért nem ilyen mindenki, mint én? Miért vannak kiváltságok? Olyan vagyok, mint mások. Nagyon fáj látni, hogy másoknak nincs meg az, ami nekem. Látom, hogy nekik ez nincs meg, pedig látom, hogy a képességeik sokkal jobbak, mint az enyéim. Nem tehetek róla, hogy épp belőlem lett sztár! Viszont akartam…Akartam és hittem is benne. Tizenévesen hiszünk az álmokban, és megadatott. És én, vajon a mai napig, mit tettem ezért a bolygóért? Semmit! Nem tettem semmit! És talán itt halok meg, a postán. Pedig mindent újra akartam kezdeni Belgiumban, a hazámban, a gyökereimnél. Kibékülni a szüleimmel, visszanyerni az egészségem, újjászületni. Ezért remélem, hogy nem lesz senki olyan hülye, hogy meghúzza a ravaszt. Mert ölni hülyeség, az emberek szépek. Ma ezért imádkozom Istenhez. Hiszek benne! Ez nem film, hanem a valóság. A valóság. Sok mindent kaptam. Belga vagyok, de egyben a Föld gyermeke is. Sokat utaztam. Számomra nagyon nehéz ítélkezni, másoknak viszont nehéz megállni, hogy ne ítéljenek el, és csak vádaskodnak. Igen…valami ilyesmi.
Matko Destanov: Meghalt apám.
Dadan Karambolo: Tényleg?
Matko Destanov: Tényleg.
Dadan Karambolo: Részvétem.
Matko Destanov: Most mit csináljunk? Esküvő és temetés nem megy együtt.
Dadan Karambolo: Igazad van, haljon meg három nap múlva.
Matko Destanov: Három nap múlva? Ma reggel halt meg!
Dadan Karambolo: Ki mondta ezt? Há’, ki tud róla?
Matko Destanov: Hogyhogy, ki? Tudom én, tudja a Zare…Egyből jöttem, hogy elmondjam neked, negyven napig gyászolnunk kell, Dadan.
Dadan Karambolo: Meggyászolom én is, majd három nap múlva. Bölcs ember vagy te, hogy nem halasztod el az esküvőt.
Matko Destanov: Dehát muszáj lesz…
Dadan Karambolo: Há’ hülye vagy te? Apám forogjon a sírjában, azt akarod?
Matko Destanov: Isten őrizzen, Dadan.
Dadan Karambolo: Senkinek egy szót se róla! Neki mindegy, hogy mikor hal meg, szerdán vagy pénteken.
Grga Pitic: Láttad?
Grga Veliki: Kit?
Grga Pitic: Ezt a kislányt!
Grga Veliki: Nem én..
Grga Pitic: Ő az ápolónő. Úgy hívják, hogy „cukorfalat”. Micsoda melle van, milyen teste, milyen segge, kész miniatűr!
Grga Veliki: Tudod, hogy nálam vagy szerelem első látásra, vagy semmi.
Grga Pitic: Jajj, fiam, micsoda marhaság ez!
Matko Destanov: Kezét csókolom, főnök!
Grga Pitic: Óóuuu, Madárkám, visszajöttél?
Matko Destanov: Én?…ööö, honnan vissza?
Grga Pitic: Öt éve már jártál itt.
Matko Destanov: Én? Ááá….
Grga Pitic: Ne hazudj!
Matko Destanov: Ááá…dá…dá…dehogyis találkoztunk mi már, csak akkor te nem itt éltél. Az ilyen nagymenők, mint te, gyakran költöznek.
Grga Pitic: Van az nyolc is!
Matko Destanov: Nyolc? Lehetetlen.. Áh, háhá..de..de..de, le a kalappal, le a kalappal…Grga bá’, le a kalappal!
Grga Pitic: Nézzél bele a szemembe!
Matko Destanov: A szemedbe nézek.
Grga Pitic: De ne hazudj! Minek jöttél? Bármit megtennék az apádért. Kétszer is megmentette az életemet, egyszer Genovában, egyszer Marseille-ben. A fél várost összeverte miattam, csak azért, hogy kimentsen a börtönből. Ő egy talpig úriember.
Matko Destanov: Hát, az volt, nyugodjon békében…
Grga Pitic: Ki nyugodjon békében?
Matko Destanov: Az apám. Nem tudtad? Váratlanul…gondoltad volna? Árva lettem, mint a kisujjam, védtelen, mindenkinek kiszolgáltatva.
Grga Pitic: Tudom én, hogy ti tettétek tönkre az életét, ti svindlerek, csalók, gengszterek, csavargók, tolvajok.
Matko Destanov: Jól van na, nem tartott sokáig. Mindenki hibázhat az életében, de rájöttem, hogy rossz útra tértem, és beintettem nekik, ahogy mondani szokás. Grga bácsi, van egy rohadt jó üzleti ajánlatom!
Grga Pitic: Mi lenne az?
Matko Destanov: Vonat!
Grga Pitic: Vonat?
Matko Destanov: Egy egész szerelvény. Benzinnel teli vagonok!
Grga Pitic: Benzin?
Matko Destanov: Húsz egész vagon.
Grga Pitic: Deheheheehh…
Matko Destanov: Grga bácsi, mióta elment az apám, nincs aki segítsen.
Grga Pitic: Az ilyen melót a nagyok szerzik meg. Ezzel téged át fognak verni, zöldfülű vagy te még.
Matko Destanov: Nem nem nem, Grga bácsi! Én már mindent kiterveltem, ez alkalommal nincs átbas*ás!
Mások ezeket keresték még