A macskáknak nincs etikai érzékük, nincsenek erkölcseik, és nem képesek az érzéseinket figyelembe véve előre tervezni. Ne tételezz fel bonyolult szándékot a macskádról! Bármit tesz is, nem puszta megátalkodottságból teszi. Azt hinni, hogy a macskád azért tesz valamit, hogy bosszút álljon rajtad, éppen olyan butaság, mint azt hinni, hogy dühös rád, mert nem vagy hajlandó okostelefont venni neki. A macskák semmit sem vesznek személyes sértésnek, ezért a reakcióik sem személyeskedők. Ez csak az ember sajátja.
A macskák olyannyira idegenkednek az ismeretlen ízektől, hogy a macskaeledel-gyártók kénytelenek embereket alkalmazni a termékeik tesztelésére, mert maguk a macskák nem hajlandóak erre.
Elgondolkodtál már azon, miért iszik a macskád szívesebben a poharadból – vagy bárhonnan, csak nem az étele mellé tett vizestálból? A macskák ösztönösen a döglött zsákmányuktól távol eső vízforrást választanak, mert a természetben a tetem baktériumokkal fertőzheti meg az ivóvizüket.
A kiscicáknak a gyerekekhez hasonlóan még képzeletbeli barátaik is lehetnek, és nagy lelkesedéssel vetik bele magukat ebbe a fantáziajátékba.
A legújabb kutatások kimutatták, hogy a macska és az ember feromonjai igen hasonló összetételűek. Ez lehet az egyik oka annak, hogy miért alakul ki sokszor olyan erős ragaszkodás macska és ember között.
A dagasztás nyugtatólag hat a macskákra. Ez a szokásuk még szoptatós korukban alakul ki, amikor a kiscica a mancsával ütemesen tolja-húzza az anyja emlőit, egyrészt azért, hogy a mama bőre ne érjen a cica orrához, másrészt pedig hogy serkentse a tej áramlását. A macska agyában ettől fogva örökre kellemes érzések társulnak a dagasztáshoz. A dorombolással pedig nemcsak az elégedettségüket fejezik ki, hanem így próbálják magukat megnyugtatni, ha stressz éri őket.
A macskák gyakran túlzásba viszik az egyébként önmaguk megnyugtatását szolgáló mosakodást (vagy rágják és húzgálják a saját szőrüket). Ez egyike annak a számos pótcselekvésnek, amelyhez a macskák akkor folyamodnak, ha ismétlődő vagy folyamatos stresszt élnek át, tehetetlenség (szeretném, de nem tehetem) vagy belső konfliktus (két, egymást kölcsönös kizáró dolgot szeretnék) miatt.